Rozpočet můžeme sestavit až poté, co máme vytvořenu marketingovou strategii (videa, služba) a marketingový plán. K tomu jsou už jiná videa. Pojďme se ještě podívat, jaké části by rozpočet měl obsahovat, nebo se rozhodnete, že je nemá obsahovat. Přepis videa

Audio záznam

Přepis videa

Náklady na média

První skupinou do rozpočtu jsou média – platby za umístění našeho obsahu někde jinde. Patří sem PPC kampaně, RTB, bannery, spolupráce partnerská, různé články v médiích, PR články a podobně. To jsou výdaje na umístění našeho obsahu. To je jedna velká skupina a ta do rozpočtu bez debat patří.

Struktura marketingového rozpočtu Náklady na média

Náklady na lidi

Druhé téma je komplikovanější, a to jsou lidé. Jaké náklady na lidi budete chtít do rozpočtu dávat? Obvykle se tam dávají všichni externí spolupracovníci, ať už jednorázové spolupráce, audity a podobně, nebo dlouhodobé spolupráce s agenturami, s freelancery, kteří vám pomáhají dělat váš online marketing. Patří tam ale i interní zaměstnanci? To je potřeba rozhodnout. Některé firmy je dávají do marketingového rozpočtu, jiné je dají do HR rozpočtu. Patří tam např. marketingový ředitel.

Struktura marketingového rozpočtu Náklady na lidi

Náklady na nástroje

Třetím tématem jsou nástroje. Pro marketing se používá čím dál tím více placených nástrojů, od různých měření pozic, pokročilejší analytiky, zákaznické analytiky, e-commerce analytiky, těch nástrojů je spousta, UX, měření kam lidé klikají, různé testy, které sledují výkonnost webu při verzi A nebo B. Pak tam budou další nástroje týkající se automatizace, e-mailingu, rozesílání e-mailů, různé další pronájmy. Obvykle tato skupina tam patří celá.

Struktura marketingového rozpočtu Náklady na nástroje

Náklady na vývoj a rozvoj webu

Čtvrtá skupina témat je: potřebujeme do rozpočtu dávat všechny náklady týkající se třeba webu a jeho výroby. A ten jednorázový náklad může být vysoký. Nemyslím teď průběžná fee, ta se tam obvykle také dávají, náklady na externí programátory – opět, mají být zahrnuty do rozpočtu? Obvykle ano -, ale ta samotná výroba, to je nějaký celek, trvá to půl roku až rok a nese to s sebou velký náklad. Ale web budeme používat nějaké další tři roky a chceme ten celkový náklad dát do rozpočtu aktuálního roku nebo ho budeme rozpočítávat do více let? S tím souvisí další otázka – použití rozpočtu.

Struktura marketingového rozpočtu Náklady na vývoj webu

Toto jsou různé skupiny věcí, které je potřeba rozmyslet předtím, než budeme rozpočet sestavovat. O samotném sestavování si budeme povídat v dalším videu Sestavení marketingového rozpočtu v131

Podívejte se na reálnou ukázku marketingové strategie.

Dejte o článku vědět

Zpět na stream