Bavím se s různými odborníky kolem sebe a sbírám jejich názor, jak moc a zda vůbec vstup generovaných odpovědí pomocí AI do stránky výsledků vyhledávání změní trh ecommerce.

Na začátek mi dovolte úvahu, jak to za nějakou dobu může vypadat. Čtěte to jako popis “reality”, která nás může čekat za pár let. 

Vize z křišťálové koule: Online marketing v roce 2025+: Nová realita s dominancí placených reklam a AI

Po roce 2025 se online marketing podstatně změnil. AI začala lidem odpovídat na jejich dotazy a přestala je posílat na cílové weby. Další snížení organické návštěvnosti má značný dopad na majitele webů.

Lidé už nechtějí marnit čas na vašich webech

Implementace AI umožňuje vyhledávačům generovat textové odpovědi na dotazy přímo ve výsledcích vyhledávání, čímž se snižuje potřeba prokliknout na webové stránky. Uživatelé tak pohodlně najdou odpovědi na své otázky, aniž by prozkoumávali nepřehledné webové stránky. Díky nové možnosti držet v paměti AI chatů = odpovídačů celou konverzaci dávají lidem lepší, personalizovanou, službu než obecné texty webů.

Vyhledávače vám zadarmo nic nedají

Dnes se většina relevantních dotazů zobrazuje pouze v rámci placených reklam (PPC) či obsahu bez nutnosti uživatele kliknout na odkaz (zero-click search) na web, jako jsou výpisy z Map, videí z YouTube, obrázků a rychlé odpovědi formou featured snippetů a Knowledge graph. Vyhledávače si vyrobili nukleární zbraň v podobě jazykových modelů.  Jen málo dotazů neumí AI odpovědět lépe než copywriter na firemní stránce, byť i takové specifické témata ještě existují. 

Organické výsledky jsou odsunuty do pozadí a jejich přínos na návštěvnost webů dále klesá. Protože ale bez relevantní návštěvnosti se nedá prodávat, tak to firmy nutí investovat ještě více do PPC kampaní. Tím se roztáčí kolo klikacích aukcí a zvyšující se ceny za získaného návštěvníka.

AI v operačních systémech předvídá otázky

Zatímco webové stránky ještě stále musejí uživatele otravovat neužitečnými cookies lištami, AI se integruje do operačních systémů a shromažďuje data bez nutnosti explicitního souhlasu. AI proniklo od počítače přes mobily až do hodinek a umí navrhovat řešení, na která se člověk ani nezeptal. Tedy návštěva vyhledávačů, natož konkrétních webů, podstatně klesá.

Změnil se trh ecommerce

Z toho plyne, že malé eshopy v druhé dekádě dvacátých let krachují ještě rychleji, než jak tomu bylo v krizových letech. Neschopnost získávat levnou, relevantní a hlavně dostatečně velkou návštěvnost znamená, že náklady převyšují příjmy. Nízké marže jim neumožňují platit likvidační sumy v PPC systémech či “nehorázné” provize v marketplace.

Středně velké weby se zmítají v boji o nalezení tržní niche. Využívají platformy typu marketplace pro oslovení širokého publika, ale zároveň se snaží budovat vlastní unikátní prodejní argumenty, které by je odlišily od velké konkurence. Třeba poradenství, zasílání vzorků zdarma, bundle pack, pozáruční servis. Také se snaží ještě více diverzifikovat své marketingové strategie do více kanálů, aby snížily závislost na placené reklamě v Google a Facebooku. Ve světle vysokých cen a konce doby datové se opět pouštějí do offline aktivit a budování fyzické dostupnosti ve velkých městech.

Velcí online giganti naopak posilují svůj vliv a stávají se ještě dominantnější. Skupují menší a středně velké hráče a budují oligopoly v klíčových oblastech trhu. Tím si zajišťují dominantní postavení a diktují podmínky hry. Netýká se to již jen českých hráčů, ale trhu dominují zahraniční projekty, které vytlačují tradiční české hráče. Dokáží využít svůj tlak a donutit dodavatele k nákupním cenám, na které si česká firma nesáhne. Využívají úsporu z rozsahu jak v logistice, tak marketingu a dokáží pracovat na LTV (lifetime value – kumulativní výnosy z opakovaných prodejů zákazníka), díky nabízené šíři sortimentu. Čím více toho prodávají, tím je větší šance, že se jim náklady na získání a obsluhu nového zákazníka v budoucnu vrátí.

Agentury již nejsou továrny, ale konzultantské firmy se seniory

I agenturní byznys marketingových speciálek prochází restrukturalizací. S ubývajícím počtem ecommerce klientů a rostoucím využitím automatizačních nástrojů založených na umělé inteligenci se snižuje poptávka po tradičních marketingových službách “dělníků marketingu”. Mnoho agentur tak bojuje o přežití a válcují je seniorní specialisté a velké síťové agentury s dostatečným zázemím.

 

Jak daleko jsme k tomuto hypotetickému scénáři? Jistě se nestane vše z této vize, ale odhaduji, že AI ve vyhledávačích bude tyto změny akcelerovat. Proč si to myslím a jak se na AI svět připravit popisuji v textu níže. 

AI a lepší schopnost řešit otázky uživatelů

V tomto textu jsem se pokusil předvídat, jak se bude trh ecommerce v budoucnu vyvíjet z toho, kam už to dnes směřuje. Vliv generativních jazykových modelů budou mít značný dopad na naše podnikání

Bing již AI odpovědi zobrazuje. Nebo si lze snadno překliknout na Copilot.


Někdy se AI prostě ještě splete. Já žádnou nadváhu nemám! 

Obrázek: Někdy se AI prostě ještě splete. Já žádnou nadváhu nemám!

Google odpovědi AI testuje: AI Overviews, dříve Search Generative Experience (SGE), spustilo pro přihlášené uživatele v USA (3/24) a UK (4/24), aby to pak postupně omezovali pro špatné fungování. Přesto na Google I/O 2024 Keynote: Search and infrastructure avizovali, že do konce roku 2024 plánují kompletní spuštění v angličtině. Čeština může brzy následovat. Třeba budeme mít “štěstí/smůlu”, když vládneme málo užívaným jazykem a navíc jsme v EU, že se launch (o pár měsíců) protáhne.

Obrázek: Odpověď na dotaz “what to paint the room with” v Google Labs službě AI Overviews po automatickém překladu do češtiny

Obrázek: Odpověď na dotaz “what to paint the room with” v Google Labs službě AI Overviews po automatickém překladu do češtiny

Blue links dostaly 5/2024 svůj filtr “web”, kde možná zůstanou zaparkovány v zapomnění.

Cena sádrokartonu dle AIObrázek: Od poloviny května 24 se blue links dají filtrovat

Já sám už častěji použiji Gemini či Chat GPT na dotazy, kde nehledám produkt, než vyhledávání Google. To je přece tak neužitečné.

Obrázek: Používám AI na velkou část dotazů

Obrázek: Používám AI na velkou část dotazů

Dopady na organické výsledky a návštěvnost webů

Odhaduji, že změny v pronikání AI do všeho elektronického a viditelné změny v SERP (výsledky vyhledávání) budou mít značný dopad na webové stránky a online marketing. Myslím si to od jara ´23, kdy jsem prvně viděl schopnost Chat GPT relevantně odpovědět na mé otázky. To, že ho využívá Microsoft ve svém vyhledávači Bing, dávalo jasně tušit, že je jen otázka času, než AI předběhne neplacené odkazy na weby. V květnu 23 pak Google ukázal svůj Search Generative Experiences (SGE).  Nyní to už vidíme v prototypu v Google Search Labs, jak AI může na stránkách vypadat.

Představte si situaci, kdy výsledek z AI bude dostatečný na to, aby člověk nikam dál neklikal. Prostě dotaz “cena sádrokartonu” (či cokoliv jiného) bude napsána přímo v textu. Půjde si rovnou  zobrazit si více obsahu, doptat se AI dál, nebo i objednat.

Obrázek: Test v Google Search lab 5/2024

Obrázek: Test v Google Search lab 5/2024

I odpověď na otázku “fotky koupelny pro inspiraci” vyřeší přímo v SERPu a nebo mu to vypočte “BMI kalkulačku” přímo podle jeho výšky, váhy a věku. Srovnání “nejlepší malíř pokojů na Mělníku” bude také hračka.

Až si bude chtít člověk koupit sádrokarton, objednat si obklad koupelny, koupit dietu či objednat malíře, srovnat koloběžky podle parametrů a pak prostě klikne do placených výsledků – ať už shoppingu či firemního zápisu. Web nedostane šanci, tak jako je to ještě dnes, že si návštěvníka přivede zadarmo na firemní stránky a tam se ho snaží markeťáci uhranout.

Při svých diskusích s marketingovými odborníky slýchám výhradu, že přece v generované odpovědi bude citace webu, ze které se odpověď bere. Takových odkazů tam pár je. Ale být nemusí. Nebo nebudou zadarmo. Navíc se ukazuje, že to může být jakýkoliv odkaz, nemusí to být ten, co je nyní na 1. pozici na dané klíčové slovo.

Představte si situaci, kdy PPCčkař (později jen zkušenější markeťák) nastaví téma svého webu a cílovku, a systém bude sám rozhodovat, na jaký dotaz se web v AI výsledku zobrazí. Není vám to již nyní povědomé?

Jak to chápu, tak AI odpověď navíc negeneruje z odkazovaného webu, ale vymyslí si ji a pak hledá shodu s webem, který její odpověď obsahuje. I kdyby tam odkaz byl, tak proč by na něj člověk klikal, když svou odpověď už má. Navíc, kdyby by chtěl člověk více informací, tak se prostě AI doptá. Copilot v Bingu už sám nabízí, na co bych se měl u malíře ptát. Třeba na cenu za malíře nebo na tipy jak vymalovat.

Obrázek: Návrhy AI na doplňující dotazy

Obrázek: Návrhy AI na doplňující dotazy

Konkrétní příklad, jaký podíl SEO je ohrožen

Skok do světa jen s AI chaty = odpovídači nebude totální. Řekněme, že na neplacené dotazy budou weby na několika prvních pozicích mít citaci a nějakou návštěvnost zdarma nakonec získají (dle studie je CTR v AI Overviews vyšší, ale z menšího počtu zobrazení).

Data mi ukazují, že značná část SEO je ohrožena i v případě, že AI bude v odpovědích nabízet odkazy na první tři weby v organic výsledcích. Na návštěvnost z 4. a horší pozice se generuje třeba i polovina nebrandové návštěvnosti ze SEO. Studie ukazují, že citované zdroje jsou z 1 – 10. pozice, tedy 1. pozice v záložce Web ještě neznamená, že z toho bude i odkaz v AI odpovědi.

Podívejte se na reálnou ukázku webu, kde v 5/2024 dělalo tisíce návštěv měsíčně. Tabulky ukazují vzorek cca 1000 slov, které nyní přivádí organickou návštěvnost na web a jaký je jejich podíl na kliknutí dle pozice.

Podíl na kliknutí dle dat z Google Search Console

Pozice webu v Google Návštěvnost z dané pozice Počet slov na pozici Podíl kliknutí
Pozice webu 1-3 747 348 44 %
Pozice webu 4+ 959 641 56 %
Celkem 1706 989 100 %

Podíl na kliknutí dle dat z Ahrefs

Pozice webu v Google Návštěvnost z dané pozice Počet slov na pozici Podíl kliknutí
Pozice webu 1-3 4191 350 59 %
Pozice webu 4+ 2865 591 41 %
Celkem 7056 941 100 %

Z tohoto vzorku by u daného webu na nebrandové pozice mohlo po masivním zavedení AI výsledků přicházet o 41 (dle Ahrefs) až 56 % (dle Search Console) menší návštěvnost z organic než nyní. Týká se to návštěvnosti na hlavní sekce webu a články psané s cílem poradit a přivést si zadarmo návštěvnost pomocí SEO. U tohoto webu jsou to tisíce návštěv a to reálně znamená stovky zákazníků měsíčně, kteří by nemuseli na web přijít. Podobnou analýzku si můžete u svého webu udělat během 10 minut. Sofistikované analýzu provedla Aleyda Solís.

Zásadnější studii vydal Brightedge, který odhadoval dopad Search Generative Experiences (SGE) na různé typy průmyslu.
„Téměř každé rozhodnutí, které spotřebitel učiní online, bude ovlivněno novým způsobem vyhledávání. Nejnovější spuštění společnosti Google nás katapultuje od vyhledávání založeného na dotazech k vyhledávání založenému na konverzacích a s podporou umělé inteligence, data jasně ukazují, že se podniky musí připravit na revoluci ve vyhledávání.“ řekl Albert Gouyet, viceprezident pro operace ve společnosti BrightEdge.
Různé průmysly a počty dotazů, které u každého z nich zobrazily výsledek SGE:

Obrázek: Analýza SGE výsledků dle odvětví od Brightedge

Obrázek: Analýza SGE výsledků dle odvětví od Brightedge

„SGE od Googlu s umělou inteligencí je největším technologickým posunem, jaký naše odvětví dosud zaznamenalo,“ řekl Jim Yu, zakladatel a výkonný předseda BrightEdge. „Tento moment v čase znamená otřesný inflexní bod zejména pro marketingový průmysl, který od vynálezu digitálního marketingu spoléhá na strategie organického vyhledávání, aby oslovil zákazníky a prodal produkty. Pochopení toho, jak je značka vystavena působení SGE, není pro obchodníky jen věcí zvědavosti – jde o přežití.“

William Kammer z NP Accel v červnu 24 odhaduje, že AI nebude odpovídat na jakékoliv dotazy, ale zejména na ty složitější, komplexnější. Na jednoduché informativní dotazy se prostě zobrazí odpovědi z webů (featured snippet). Také vidí, že Google snižuje v čase jeho použití a zmenšuje jeho viditelnost v SERPu.

Jde o odhady. Podstatná je však ta informace, že změny se dít budou. Jak propad návštěvnosti bude majitel firmy řešit? Jak změní svůj přístup k obsahu a k získávání návštěvnosti? Jak se na to připravit?

Google snižuje podíl organické návštěvnosti už od svého vzniku

Návštěvnost ze SEO umírá… stále. Z pohledu návštěvnosti, kterou vyhledávače přivedou přímo na vaše webové stránky, to rozhodně pravda je, stále. V širším pohledu SEO je optimalizace viditelnosti skrze vyhledávače. Tam SEO bude mít stále dost práce. Oportuniští SEOisté se o práci bát nemusí.

Na název značky se vám zobrazí firemní zápis a tedy lidé dostanou odpověď, kde vás najít. Uvidí i jakou máte otevírací dobu či na jaké číslo vám zavolat. U hotelů, restaurací a později možná i produktů půjde rovnou na stránce vyhledávače objednat službu či zboží.

Ale návštěvnost, tu od Google (a jemu podobných) už nečekejte. Google, Facebook, Instagram, Bing, … se snaží udržet lidi na své platformě.

V raných dobách internetu (cca rok 2000), kdy Google teprve začínal, představovaly tzv. “blue links” prakticky většinu organické návštěvnosti. Reklamy se v SERPu (výsledcích vyhledávání) nezobrazovaly. Až v roce 2005 zavedl Google Quality Score v PPC reklamách a zavedl GDN (Google Display Network). To se první PPC reklamy začaly objevovat i u nás a začaly se více prosazovat klikačky.

V roce 2008 jsme u jednoho klienta, kde se řešil výkon, přiváděli z placené návštěvnosti (PPC) jen 20 % a z organic díky SEO zbylých 80 % návštěvnosti a i objednávek z vyhledávačů. Vedle toho fungoval brand, přímá návštěvnost a odkazující zdroje s cca ⅓ návštěvnosti webu. PPCčka rozhodně nehrála dominantní roli, bylo to SEO se svou neplacenou návštěvností.

U jiného velkého ecommerce projektu vidím v historickém reportu z roku 2012, že SEO dokázalo z vyhledávání přivést již méně než polovinu návštěvnosti a prodejů oproti PPC kampaním. Tedy nástup PPC, respektive relativní pokles významnosti SEO, už probíhal. Mimoto, novou příležitost, ale i konkurenci pro rozpočty SEO a PPC již hrály zbožové vyhledávače. Ty v roce 2012 dokázaly přivést polovinu všech objednávek eshopu.

V roce 2023 vidím u obřího ecommerce projektu, že SEO stále dokázalo přivést 20 % všech objednávek (z 90 % Google a jen 10 % Seznam) a PPC přivedly přes 50 % všech objednávek (včetně 50 % ze shopping kampaní). Ale za cenu extrémních marketingových nákladů. Každá transakce se musela krvavě zaplatit Googlu. Průměrný náklad 650 Kč na transakci by malý eshop ekonomicky položilo. Pokud organic bude mít jen jednotky procent, tak zbytek návštěvnosti si bude muset firma draze doplatit. Již nyní, když děláte maximum, dostáváte ze SEO každým rokem menší podíl hledanosti.

Nad organické výsledky (blue links) se postupně dostávalo více a více obsahu, který se snažil rovnou návštěvníkům vyřešit problém, bez nutnosti poslat člověka na web, kde si informaci robot vyhledávače osvojil: Knowledge Graph, People also ask, Local search result, Related searches, Image pack, Featured snippet, In the news. Když už nezabere nic z toho, tak Youtube video si proklikne velká část lidí.

Před deseti lety byl prostor pro placené výsledky i v pravém sloupci, nyní se placené výsledky zobrazí před vším ostatním. 1. pozice v SEO už dlouho neznamená 1. pozici v SERPu. Nejen to, SERP má nekonečné scrollování, takže PPC reklamy se mezi organic každých x pozic opět vtěsnají. A jsou stále více relevantní a lákavější.

Don’t panic, but… Google released a big AI update for SEO. (Here’s how to adapt)

Obrázek: Jak se změnilo vyhledávání od roku 2000 – od vyhledávačů se přesouvá k AI chatbotům a sociálním médiím. Niel Patel – Don’t panic, but..

Poslední silnou oblastí pro SEO byly ještě informační dotazy. “How to” dotazy, na které PPCčkař nechtěl bidovat, protože mu nevycházelo PNOčko. “Content is king” hlásá každá marketingová agentura. Poslední roky rostoucí “Nenávštěvnost”, ale snižuje podíl návštěvnosti i z této oblasti dotazů. Používá se pro to pojem Zero Click Search, který popisuje situaci, kdy uživatel najde požadované informace přímo ve výsledcích vyhledávání (SERPu) a neproklikne se na žádný web. Toto chování vyhledávačů krade copywriterům obsah a majitelům webů za to nedává žádnou návštěvnost.

Proč by na můj web někdo měl kliknout, když už nyní dostane relevantní odpověď na dotaz “marketingové cíle” na featured snippetu? Nebo na něj klikne a už druhá pozice dostává o dost méně návštěv. Nebo změní dotaz “tipy marketingových cílů” a počká si na nově vygenerovanou odpověď.

Obrázek: Featured snippet s odpovědí na otázku bez nutností prokliknout

Obrázek: Featured snippet s odpovědí na otázku bez nutností prokliknout

O tom, jak často člověk na jaký dotaz kliká, se dá inspirovat v Ahrefs u metriky CPS – Click per Search. U slova “strategie” Ahrefs odhaduje, že uživatelé nekliknou ve ⅓ případů vůbec nikam. Počítám, že toto číslo se bude snižovat u dalších a dalších frází, kde si člověk odpověď jen přečte.

Obrázek ukazuje report klíčových slov v Ahrefs spolu s údajem o průměrné míře prokliku

Obrázek ukazuje report klíčových slov v Ahrefs spolu s údajem o průměrné míře prokliku

Semrush odhaduje, že až 1/4 všech hledání nevede k žádnému kliknutí. Dřívější studie jiných firem odhadovaly číslo ještě vyšší. Jak chápete, myslím si, že toto se ještě více prohloubí tím, že AI si bude obsah generovat sama.

Budoucnost obsahu v online marketingu a jak jí vidí marketingový specialisté

Svět online marketingu se mění a s ním i role obsahu. Implementace generativních jazykových modelů do vyhledávačů, jako je AI od Google a Bing, povede k poklesu organické návštěvnosti webů. Uživatelé budou ještě více dostávat odpovědi na své otázky přímo ve výsledcích vyhledávání, aniž by museli klikat na webové stránky. To povede k dominanci placených reklam a ztíží život malým a středně velkým eshopům.

V tomto kontextu se vynořují otázky:

1. Má smysl tvořit obsah, když se za jeho zobrazení bude muset někomu platit?

Martin Matějka, seniorní SEO a markeťák, vidí situaci tak, že: “Změny, které AI Overviews (dříve Google SGE) přinášejí, budou skutečně pro vyhledávání a podobu SERPu (nejspíš) dost velké. Ale nemyslím si, že SEO jako obor končí. Bude třeba se přizpůsobit, jako jsme to ostatně udělali už mnohokrát v minulosti.  Z dat, která zatím jsou k dispozici v US, kde AI Overviews již pár týdnů rozjíždějí, je patrné, že návštěvnost webů zatím nějak zásadně neklesla. Skrze tyto “snippety na steroidech“ se lidé opravdu proklikávají, někdy dokonce víc, než z klasických featured snippetů. Nicméně zcela jistě naroste i počet tzv. „Zero click searches“ – tedy hledání, kde Google skutečně dokáže vygenerovat odpověď tak dobře, že nebude potřeba na web klikat.”

V rozhovoru mi Jirka Chomát, marketingový specialista, popsal jeho taktiku, že bude do tvorby obsahu dávat stále hodně peněz, protože to zatím funguje. Až to fungovat nebude, bude dělat něco jiného, co bude dávat smysl.

Podle mě bychom měli už nyní přemýšlet nad tím, pro jaké budoucí cíle máme obsah připravovat. Sice budoucnost neznáme, ale tušíme určitý směr. Obsah v marketingu bude stále hrát klíčovou roli. Bude pomáhat budovat důvěryhodnost, získávat kontakty, propagovat značku. Místo primárního zaměření na generování levné návštěvnosti z vyhledávačů by se měl obsah již nyní zaměřit na:

2. Jaké formáty obsahu budou v budoucnu nejúčinnější?

Od spuštění Chat GPT vedeme s Honzou Štráfeldou diskuse nad budoucími marketingovými strategiemi. Honza očekává nárůst popularity videí a podcastů generovaných pomocí AI. Kromě toho budou i nadále hrát důležitou roli dlouhé formáty, jako jsou blogové články a whitepapers. Stačí se podívat na jeho web, jak každým novým článkem dokáže obsadit přední pozice. Důležité je, aby byl obsah užitečný, poutavý a relevantní pro cílovou skupinu.

Honza Štráfelda poukazuje na to, že mnoho firem si neuvědomuje, že jejich stávající strategie tvorby obsahu je neefektivní a nepřináší požadované výsledky. I když se zdá, že tvorba obsahu je stále nezbytná, pro velkou část firem se tato investice ve skutečnosti nevyplácí: “Když nebudu tvořit obsah kvůli organiku, vyplatí se mi ho vůbec tvořit? Velké části firem se nevyplácí už teď, i když to neví. Důvodem je, že nedělají content marketing dobře a dostatečně komplexně – tj. nevytváří užitečný obsah pro uživatele a nepropagují ho dostatečně napříč marketingovými kanály, nelapají si lidi do mailingu.”, říká Honza Štráfelda.

3. Na co se zaměřit při tvorbě obsahu v budoucnu?

Kromě výše uvedených cílů a formátů je důležité klást důraz na:

4. Kde všude se obsah z mého webu bude používat?

Majitel marketingové agentury, Petr Jiránek, také v diskuzi vznesl další téma. Co když Microsoft, Google a Apple nabídnou uživatelům na desktopu a mobilu jiný způsob, jak získat odpovědi na otázky? Vlastní AI appky, které vás vůbec nepošlou do vyhledávače, ale rovnou budou odpovídat.

“Já svůj dotaz na malíře ani nedám do SERPU, ale zeptám se toolu co mám jako “lokální” apku a ještě si to nechám vypsat do tabulky a s adresou, kontaktem prodejce. Jinými slovy se vůbec nebudu ptát ve vyhledávači. Největší přínos AI pro osobní užití vlastně nevnímám jako lepší verzi vyhledávače. Nebude to jen dávat lepší odpovědi a řešit lépe otázky. Osobně si myslím, že budoucnost je, že tím, jak ji pustíš do svého ekosystému (PC, Mobil, Hodiny, Kalendář, Kontakty, atd.) do osobních aplikací Zdraví, Kondice, Banka atd., stane se z AI vlastně aktivní asistentka. Spousta dotazů úplně odpadne a je jedno, jestli do Vyhledávače nebo do AI s výsledky. Bude to probíhat lokálně vůči tvému zařízení.” komentuje Petr.
Cestou je tvořit obsah pro více platforem. Závislost na organic bezesporu není budoucnost. SEO a copy odborníci potřebují mít znalosti a schopnost spolupráce s dalšími marketingovými kanály. Multikanálový marketing je již dlouho cesta, jak diverzifiovat rizika a efektivně vytěžit všechny příležitosti.

5. Budou nám vyhledávače platit, když  využijí náš obsah pro své odpovědi v AI?

Nemyslím si, že by vyhledávače platily majitelům webů za to, že si od nich berou obsah a nepřivádí za něj návštěvnost. Tak mě o tom minulý týden přesvědčoval jeden SEO konzultant s letitou praxí, když jsem se s ním bavil o pokračujícím pádu návštěvnosti z organic.

Martin Matějka dodává: “Google bude muset webům za svůj content něco nabídnout zpátky, musí jít o WIN WIN situaci pro obě strany, tedy že web dostane traffic za obsah, tak jako to funguje ve featured snippet. Ten generuje návštěvy výměnou za vytažení informace z webu do výsledků vyhledávání. Otázkou je, jak budeme schopni se do AIO dostat a jak ho měřit. Odhaduje se, že v GSC to nebude rozdělené na kliky z AIO a z klasického organicu.”

Honza Bartoš, FB Ads specialista, mi v diskusi nad budoucností SEO a AI s radostí popsal, že pro sebe a svůj obor FB reklamy vidí ještě lepší budoucnost. Facebook nehledá lidi podle klíčových slov, ale mapuje jejich chování. Poklesem výkonu organic bude mít o to více klientů, kterým Facebook přinese nové zákazníky. Ne každý bude na trhu smutný.

6. Je potřeba začít hned něco dělat? Většina vyčkává…

Zeptal jsem se anketkou na Facebookové SEO skupině. Velká část (48 %) z 25 hlasů vyčkává co bude. Přesto už se našlo jedinců, kteří o tom přemýšlí (36 %) a 3 hlasy ( 12 %) předpokládá, že generují dobrý AI obsah.

Obrázek: Anketa v SEO komunitě, jak nyní přistupují k tvorbě obsahu

Obrázek: Anketa v SEO komunitě, jak nyní přistupují k tvorbě obsahu

Jak využít změny ve svůj prospěch a na čem pracovat nyní, abychom později měli na čem stavět

S čím pokračovat, abychom byli na AI připraveni:

  • Vzdělávat se. Ve všem, co ovlivňuje byznys.
  • Opravdu pochopit své zákazníky. Začít s uživatelskými výzkumy.
  • Pokračovat s tím, co ještě funguje, a získat čas připravit se na novou budoucnost.
  • Přebudovat strategii návštěvnosti pro jiné cíle, než jen pozice a levná návštěvnost.
  • Tvořit obsah, změnit UX a AI obsahové části webu i pro jiné cíle.
  • Mít silný obsah pro komerčně nosná témata, aby byl stále na prvních pozicích ve vyhledávačích.
  • Budovat jiné zdroje návštěv – placené i neplacené, online i offline. Řešit od PPC, SEO, zbožové srovnávače, po bannery, videa, online PR po kamenné prodejny a výstavy.
  • Budovat značku a mít se čím odlišit.
  • Znát LTV a mít nabídku pro opakované nákupy stávajících zákazníků.
  • Mít vysokou marži na produktech a mít sílu bojovat s marketplace a oligopoly, které obsadí ještě větší část trhu.

 

Sepsal jsem své úvahy, diskutoval s mnoha lidmi. Ale zajímalo by mě, co si o tom myslíte vy. Napište mi svůj názor.

Dejte o článku vědět

Zpět na stream