Jak vytvořit marketingový plán. Je to častý dotaz. Já vám ukáži věci, které je potřeba udělat předtím, než se vůbec k tomu marketingovému plánu dostaneme. Přepis videa

Audio záznam

Přepis videa

Plán vychází ze strategie

Je potřeba vytvořit marketingovou strategii – a to je začátek. Nemůžete začít dělat marketingový plán, aniž byste měli stanovenou strategii – kdo jsme, komu prodáváme, jakými marketingovými kanály, jaké máme cíle a jak je budeme měřit.

Marketingový plán vychází ze strategie

Určení priorit

A zde je základ marketingového plánu. Pokud máme toto hotovo pro většinu person a pro hlavní produkty, tak máme přehled toho, co všechno musíme udělat.

A my si z toho vybereme věci, které dokážeme udělat hned, a třeba s menšími náklady, věci, které jsou velmi důležité a budeme se jim věnovat v dalším kroku, a pak další věci, které by bylo sice pěkné mít, ale není možné je ve stávající situaci udělat. A tím jsme si vytvořili základ marketingového plánu.

    1. Hned a snadné
    2. Důležité a nákladné
    3. Ostatní důležité

Marketingový plán a priority

Konkrétní aktivity

Dokážeme říci, které kampaně potřebujeme, v kterých marketingových kanálech, jaké obsahy potřebujeme, který kus webu nám chybí, abychom obsah dokázali sdělit, máme FB skupinu, máme FB firemní stránku a podobně?

Marketingový plán a konkrétní aktivity

A to vše nám vyplývá právě z té marketingové strategie, zpracovaných person a STDC frameworku pro jednotlivé persony.

Části plánu

A díky tomu postavíme v Excelu (nejčastěji) kostru aktivit, kterou dál můžeme rozsekat na 12 měsíců, možná ještě kratší období, a která ukáže v marketingovém plánu, co, kdo a kdy budeme dělat, od kdy do kdy se má aktivita odehrát, podle jakých KPI čísel ji budeme měřit, a jaký očekáváme výkon. To bychom se měli pokusit odhadnout u každé z aktivit. Ne vždy je to možné, ne vždy to odhadneme správně, ne vždy víme, z jakých čísel vycházet, ale je výhodné si to postavit hned na začátku a pak se k tomu opakovaně vracet.

Marketingový plán a jeho části

Máme plán a víme proč ho máme plnit

Máme-li vytvořen marketingový plán, tedy sestavu aktivit, které budeme dělat, tak víme, proč to děláme – protože persona to potřebuje, víme, čeho chceme dosáhnout a víme, které kroky chceme dělat jako první. Z marketingového plánu vychází i marketingový rozpočet, o kterém bude další video (Marketingový rozpočet – v130). K takovému marketingovém plánu se dopracujeme na workshopu marketingové strategii.

Dejte o článku vědět

Zpět na stream