Přímý marketing (direct marketing, DM) probíhá i na internetu a dá se s ostatními nástroji internetového marketingu efektivně kombinovat. Základní rozdělení online DM je:

E-mail je velmi silná zbraň v rukou marketéra. Bohužel ji příliš webů neumí správně využívat. Tato forma reklamy je sice téměř bezplatná, ale dosti náročná. To platí, jak pro využití samotného e-mailu od současného zákazníka, tak vyžádaného zasílání e-mailů potencionálnímu zákazníkovi či rozesílání pravidelného newsletteru zájemci o obor.

Náročná je z toho důvodu, že nestačí vytvořit jeden banner a pak ho nechat týdny zobrazovat na webu, vybrat si klíčová slova a nastavit AdWords, ale je potřeba mít odborníka, který bude pravidelně psát e-maily a to třeba každý týden. Tyto e-maily musí obsahovat zajímavé informace. Ať už je to skutečně zajímavá cenová nabídka žádaného zboží, informace o aktuálních trendech v použití nových materiálů nebo každý den zasílána jedna rada, jak správně vybírat dané zboží, používat jej a ošetřovat proti opotřebení.

Virální marketing spočívá především v originálním nápadu. Jde o to zakomponovat značku či produkt do sdělení, které je zábavné, poučné nebo prostě jen zajímavé. Takové sdělení se pak může mezi přáteli šířit e-mailem, instant messagingem (ICQ) nebo přes webové stránky (nejčastěji blogy či servery pro sdílení videa).

Pokud má být direct marketing skutečně efektivní, je mu potřeba věnovat nemalé úsilí a stále se zdokonalovat. E-mailing zatím nepoužívá příliš společností, přestože ho lze s úspěchem využít snad pro každou firmu podnikající prostřednictvím webových stránek.

Dejte o článku vědět

Zpět na stream