Používáte e-mail marketing? A jak ho vyhodnocujete? Jaká jsou důležitá čísla pro e-mail marketing?
Podobně jako u ostatních kanálů, i tady je základní sada KPI, která jsou zpracována v jiném videu. Co je specifické pro e-mailing? Přepis videa

Audio záznam

Přepis videa

Velikost databáze e-mailů

Primárně nás zajímá, kolik máme e-mailů, na které můžeme komunikovat. Kromě toho, že víme to celé číslo a víme, kolik byl přírůstek za předchozí období, a kolik byl úbytek – kolik lidí se odhlásilo, tak nás to zajímá ještě na úrovni jednotlivých segmentů, resp. jednotlivých seznamů, listů e-mailových skupin. A tady vidíme rozdíly v tom, jak akvírujeme nové zákazníky nebo lidi do nějakého PDF zdarma podobně, a jak se nám daří.

KPI E-mailing Databáze

Realizace e-mailingů

Kromě počtů e-mailů nás zajímá, kolik bylo rozesílek, kolik bylo kampaní a na kolik e-mailů jsme se tedy dostali – jaký byl dosah.

Kromě těchto čísel nás zajímají výkony, kolik bylo prokliků, resp. v Google Analytics návštěv z e-mailingových kampaní.

KPI E-mailing Aktivita

Rozdělení po kampaních

A opět nás to spíš zajímá ještě podle jednotlivých typů kampaní. Byť nemusíme mít každou úplně zvlášť, pokud jich v jednom měsíci proběhne několik stejných, tak nám postačí agregovaná data. Ale máme různé typy mailingů. Máme měsíční newsletter, máme retenční e-maily (o tom je jiné video – Akvizice a retence v113), máme speciální sezónní emaily, které posíláme, a zajímá nás jejich aktuální výkonnost. Zajímá nás návštěvnost, potažmo konverze, které jsou pro nás důležité.

KPI E-mailing Kampaně

Náklady

I e-mail marketing má nějaké náklady, velmi často za rozeslání e-mailů, nebo nějaký paušál – takže ty nás také zajímají. Jdeme-li do hloubky, jako manažer, pak nás zajímají náklady na tvorbu, na správu e-mailingových kampaní, a na lidi, kteří se o to starají.

Pokud půjdeme hlouběji, když už nejsme tak spokojení, anebo jsme, ale chceme zjistit, co fungovalo dobře a co ne, tak je řada specifických metrik, které mailingový marketér má a může je používat.

KPI E-mailing Náklady

Optimalizace e-mailingů

Vidíme např. aktivní e-maily – kolik lidí, na které se rozeslalo, nějakým způsobem zareagovalo, kolik byla open rate – kolik procent e-mailů bylo otevřeno, jaká byla click rate, které e-maily jsou aktivnější než jiné – dokonce to můžeme pak používat pro obchod – vidíme totiž, který e-mail byl aktivní, díval se opakovaně na nějakou stránku a podobně, můžeme si ho vzít a začít s ním pracovat dál.

KPI E-mailing Optimalizace

Samozřejmě jsou tam další věci typu testování předmětů a jejich efektivity, kam lidé klikají, na který konkrétní odkaz klikají více a na který nikoliv, která šablona fungovala lépe apod.

To jsou nějaké další metriky, které používáme při optimalizaci mailingových kampaní. Ale máme nějakou základní sadu, kterou bychom měli vidět každý měsíc a manažersky řídit.

Dejte o článku vědět

Zpět na stream