Jak píše Aaron Wall v úvodu svého e-booku SEO book:

”SEO není sprint, SEO je maraton”

Kdy maraton začíná?

Někteří běžci vyběhli již před rokem a vytrvale pokračují dál. Někteří vyběhli před pár měsíci a už jdou krokem a nebo se zcela zastavili. Jiní startují právě teď a desítky jich zatím ještě nevyběhly. Všichni však soutěží ve stejném závodu.

Jak je SEO maraton dlouhý?

Nekonečný. Čím více závodníků na trase, tím je závod těžší a pravděpodobně vyhraje ten, kdo má nejvíce “nej”. Nejlepší přípravu, nejlepšího trenéra a podpůrný tým. Největší popularitu u veřejnosti a nejdelší výdrž.

Je jen jeden SEO maraton?

Ne. maratonů je tolik, kolik si jich lidé vymyslí. V Google jich jen za leden bylo 5,5 miliard.

SEO je maratón, ve kterém by se mohlo zdát, že je důležité závodit o “bednu” v tom nejtěžším závodě, který sleduje nejvíce lidí. Takový závod si však mohou dovolit jen ty nejbohatší a nejzkušenější týmy. Podstatnější však je opakovaně vyhrávat mnoho menších závodů.

Co je cílem SEO maratonu?

Být nejlepší. Někdo si myslí, že cílem SEO maratonu je být na prvním místě. Ale ve skutečnosti to je jen jedna z etap závodu. Důležité je také být populární, chtěný a vyhledávaný.

Další etapou je vysoká návštěvnost. Pak následuje opakovaná návštěvnost a konečným cílem je nový spokojený zákazník, který se bude rád a často vracet.

Dá se cílu dosáhnout i podvodem?

Ano. Jak už to bývá, někteří podlehnou pokušení ze snadného vítězství a vyzkouší zakázanou metodu. Mnoho jich ale skončí dříve, než se proderou z širokého pole závodníků. Jiní, než jsou diskvalifikování, jsou i chvíli první. A některým jejich podvody prochází dlouho. Díky dopingu sice mají nejisté místo na bedně, ale svým chováním na webu však návštěvníky odradí natolik, že se už nikdy nevrátí a nikdy se z nich nestanou zákazníci. Jednoduše nejsou pro ně ti nejlepší.

Co z toho plyne?

– Neočekávejte od optimalizace pro vyhledávače okamžité výsledky.
– Nesnažte se dosáhnout předních pozic u těch nejkonkurenčnějších a nejčastěji hledaných slov. Raději vybojujte dobrá místa u většího počtu méně konkurenčních slov.
– Nesnažte se na web nahnat co nejvíce lidí. Snažte se získat “cílené” návštěvníky, které snadno přeměníte na zákazníky.
– Nezkoušejte zakázané metody. Z dlouhodobého hlediska si tím uškodíte.
– Hlavním cílem není být všude první, ale být nejlepší v očích těch, kteří jsou pro vás důležití.
– Nechte si poradit od nejzkušenějších, kteří vám dokážou, že ví, jak být nejlepší.
SEO je sport, ve kterém vyhrává nejlepší.

Dejte o článku vědět

Zpět na stream