Se spolužáky jsme si říkali, že by nám mohli například vedle cross-cultural communication zavést další speciální předmět s názvem „Vánoční komunikace“. Podle výzkumů předvánoční nakupování udělá obchodníkům až třetinu celoročního obratu. Podle Ihned.cz je to na internetu skoro polovina. Letos se před Vánoci na internetu prodá jednou tolik dárků než minulý rok. Až za čtyři miliardy korun. Podle Rafaje z Asociace pro elektronickou komunikaci za rok celkově kolem osmi až deseti miliard korun.

Jak je to s dárky ve vyhledávačích? Na Seznamu se dárky hledají opravdu často. Stačí, když si do vyhledávacího pole dáte slovo „dárky“ a Našeptávač vám ukáže průměrné počty hledání. Dnes to ukazuje „dárky“ 126x, „dárky k vánocům“ 112x, „dárky pro muže“ 22x. Ale i „dárky pro anežku“ 1x. :) Na některé dotazy dává Seznam použitelné výsledky.

V Google jsou výsledky dost často nepoužitelné. Tedy použitelné pro inspiraci, jaký dárek na Vánoce koupit. Výjimkou a mně sympatickým marketingovým počinem je web vanoce.mall.cz. Ten je na dost dotazů na prvních místech. IMHO je skutečně dobrým pomocníkem pro výběr (i nákup) dárků. Jen se tedy musíte umět Google dobře zeptat. Stránky obsahují jen texty ve tvaru „Dárky pro …“, takže na „dárek tatínkovi“, „dárek tátovi“ apod. web nevychází. Internet Mall prý plánuje letošní tržby kolem 1,2 miliardy Kč. Kdyby trochu zaoptimalizovali, třeba by to bylo o trošku víc. :)

Všimli jste si AdWords? Je tam na slovo dárky docela narváno. Ale nikoho nenapadlo cílit na přesnější fráze. Alespoň texty inzerátů tomu nenapovídají. Jejich škoda, mohli ušetřit cenu za proklik a zvýšit si návštěvnost.

Dejte o článku vědět

Zpět na stream