Kánův model pomáhá definování vlastností produktů či služby, které ovlivňují zákaznickou zkušenost.
Zdroj: Kano model dle Microtool.de
Co ukazují osy:
Posun může být nahoru i dolů po ose.
Jednotlivé červené křivky ukazují, o jaký typ vlastnosti jde.
Tyto atributy jsou považovány za samozřejmost, když jsou splněny. Ale vzniká rychlý propad ve spokojenosti, když tyto vlastnosti ubývají a nejsou naplňovány. Neposouvá se křivka ale do radosti, nadšení nevznikne.
Přímá úměra – máme požadované vlastnosti, spokojenost vzniká. Nenabízíme-li tuto vlastnost či je oslabována, klesá pozvolně spokojenost. Snižující cena produktu/služby, zvyšuje spokojenost. Patří sem atributy, o kterých zákazník mluví a firma se o nich snadno dozví.
Tyto atributy poskytují uspokojení, když existují, ale NEzpůsobují nespokojenost, pokud nejsou splněny. Obvykle nejsou očekávány a ani vysloveny. Zákazníci o nich nemluví a tedy je těžké je najít. Firma, které tyto věci najde a zavede, a je první na trhu, významně na nich získává spokojenost zákazníků. Toto chtějí firmy hledat.
Riziko je, že je zákazník pak očekává a v čase se přesouvají k basic. A nedám-li mu je, stává se zákazník nespokojen.
“Odměny zákazníkům by neměly být předvídatelné, jako když se cvičí psi. Jinak přestává fungovat.” Marek Prokop, LIM
Vlastnosti, které nejsou ani špatné ani dobré. Na spokojenost zákazníka nemají žádný vliv, pozitivní nebo negativní. Nemá smysl se těmito vlastnostmi zabývat.
Pokud tyto vlastnosti existují, vedou k nespokojenosti.
Pokud chybí, nevedou ke spokojenosti. Směr z horního levého čtverce do pravého spodního. Vlastnosti, které umí pokazit image firmy.
Je-li vlastnost v této oblasti, zákazník má své potřeby naplněny.
Zřejmě tento model použijete zejména v případě zvyšování retence u zákazníků, CARE fázi dle STDC frameworku.