Víte, kdo je vaše opravdová konkurence ve vyhledávání? Klienti obvykle vnímají jako své hlavní konkurenty ty, se kterými se nejčastěji potýkají ve výběrových řízeních, nejčastěji je vidí na plakátech či bannerech nebo je slyší v rádiu a nebo jsou nejdéle na trhu. Tato konkurence však nemusí být a nebývá ve vyhledávačích ta nejsilnější.

Konkurenci v přirozených výsledcích vyhledávání zjistíte tak, že pro desítky či stovky slov ověříte, kdo se objevuje na prvních místech. Abyste to nemuseli dělat ručně, popíši lepší způsob. A k čemu vám tato informace nakonec bude, ukáži na konci článku.

Ahrefs a report konkurence

Skvěle zpracovaný návrh konkurence nabízí Ahrefs. Pokud si zadáte svou doménu a získáte report Competing domains, pak se vám ukáže seznam domén, které mají největší překryv s vaším obsahem. Rozumějte se slovy, které Ahrefs vidí u vás a cizí domény ve výsledcích vyhledávání (SERPu). Pro mou doménu to vypadalo například takto. S 1. doménou “mujsvetmarketingu.cz” máme společných 25 slov = 9 %. Já mám na krutis.com zachyceno 158 unikátních slov a konkurent má svých 105 klíčových slov. (Na ty bych se měl podívat, zda je nemám do obsahu webu také zařadit.)

Analýza konkurence ve vyhledávání

Celý návod od Ahrefs: How to Do an SEO Competitor Analysis

V reportu pro měření slov Rank Tracker si můžete vybrat svou konkurenci.

 

Collabim a konkurence

Pokud používáte Collabim, tak ten podobný report nenabízí. Nicméně umožní vám vyexportovat pro každé měřené slovo prvních 40 výsledků. Nyní si ukážeme, jak z těchto dat vydolovat nejsilnější konkurenty. Umí to report Marketshare.

Návrh konkurence v Collabimu

 

Podle tohoto . Exportujte jen ty řádky, které máte zobrazeny, a systém umí vypsat maximálně 250 řádků/slov najednou. K tomuto exportu vám stačí neplacená verze Collabimu.

 

MarketingMiner

Článek s návodem na konkurenci najdete i na Marketing mineru.

Ruční analýza z dat

Když jsem si ještě reporty v roce 2015 musel dělat ručně získat ze Semoru a Collabimu, pak mi pro mou doménu vyšel tento report konkurence.

Seznam Výskyt   Google Výskyt
robertnemec.com 94 robertnemec.com 126
h1.cz 74 h1.cz 87
ebrana.cz 59 cs.wikipedia.org 81
cs.wikipedia.org 56 ebrana.cz 68
jobs.cz 54 jobs.cz 66
rhplusmarketing.cz 54 krutis.com 56
dobryweb.cz 51 dobryweb.cz 54
uniweb.cz 48 webtrh.cz 53
zlepsujeme.cz 48 navolnenoze.cz 50
slideshare.net 43 blog.bloxxter.cz 48
navolnenoze.cz 42 cs-cz.facebook.com 45
aira.cz 39 rhplusmarketing.cz 44
prokopsw.cz 39 lukask.cz 40
optimal-marketing.cz 38 primakurzy.cz 38
martinmatejka.cz 37 slideshare.net 35
seolinhart.cz 37 marketup.cz 34
facebook.com 35 prokopsw.cz 33
skoleni-kurzy.eu 34 kurzysprint.cz 32
vceliste.cz 32 optimal-marketing.cz 32
primakurzy.cz 30 pavelungr.cz 32
mediacentrum.cz 30 seolinhart.cz 30
krutis.com 29 mediaguru.cz 29
better-marketing.cz 28 ppc-reklama-seo-blog.cz 29
benedagroup.com 27 comerto.com 28
effectix.com 27 is.muni.cz 28
pronetmedia.cz 27 m-journal.cz 28
lupa.cz 26 seo-expert.cz 26
tvorba-internetovych-stranek.cz 26 better-marketing.cz 25
oxyshop.cz 25 firmy.cz 25
webseo-optimalizace.cz 25 jakpsatweb.cz 25

Jak použít analýzu konkurence

Můžete se podívat, z jakých důvodů vás zmínění konkurenti převyšují.  O jaké jde vstupní stránky, co je jejich obsah a jak jsou optimalizovány pro vyhledávače. A hlavně můžete zjistit, odkud konkurenti získávají zpětné odkazy a najít u nich tipy na domény, kde vám odkaz ještě chybí. To umí dokonale placený report Clique Hunter v Majestic a další nástroje.

Konkurenčnost slov vs hledanost

Já jsem v exportu také viděl „konkurenčnost“ slov v podobě počtu vypsaných stránek na dotaz a hledanost dotazů. Můžete si tedy slova pěkně seřadit podle poměru Hledanost/Počet výsledků. Čím vyšší číslo, tím je slovo hledanější, ale má menší konkurenčnost. To se vám velmi dobře hodí při analýze klíčových slov.

Dejte o článku vědět

Zpět na stream