Víte, kdo je vaše opravdová konkurence ve vyhledávání? Klienti obvykle vnímají jako své hlavní konkurenty ty, se kterými se nejčastěji potýkají ve výběrových řízeních, nejčastěji je vidí na plakátech či bannerech nebo je slyší v rádiu a nebo jsou nejdéle na trhu. Tato konkurence však nemusí být a nebývá ve vyhledávačích ta nejsilnější.

Konkurenci v přirozených výsledcích vyhledávání zjistíte tak, že pro desítky či stovky slov ověříte, kdo se objevuje na prvních místech. Abyste to nemuseli dělat ručně, popíši lepší způsob. A k čemu vám tato informace nakonec bude, ukáži na konci článku.

SEMOR a report Konkurence

V SEMOR již existuje report, ve zjistíte vaši hlavní konkurent na vámi vybraná slova. Tento výpis najdete ve Vyhledávání – Konkurence – Výpis konkurence.

Tento report ukazuje průnik měřených slov s weby konkurentů, kteří se umístili lépe než vy. Pokud si jejich weby ohvězdičkujete, můžete se podívat na velmi zajímavý report, který v čase ukazuje, jak se vyvíjela jejich i vaše pozice. Jde o report Marketshare.

Collabim a konkurence

Pokud používáte Collabim, tak ten podobný report nenabízí. Nicméně umožní vám vyexportovat pro každé měřené slovo prvních 40 výsledků. Nyní si ukážeme, jak z těchto dat vydolovat nejsilnější konkurenty

Podle tohoto návodu data z Collabimu vyexportujte . Exportujte jen ty řádky, které máte zobrazeny, a systém umí vypsat maximálně 250 řádků/slov najednou. K tomuto exportu vám stačí neplacená verze Collabimu.

Úprava v Open Refine

Data si vložíte do Open Refine a podle tohoto skriptu od Pavla Martinovského (Mariňák) si v Open Refine přepíšete hlavičky na čitelnější. A ještě jsem připravil skript, kterým vytvořte sloupec pouze s názvem domény.

Úpravy v Excelu

Následně data vyexportujte do Excelu a vytvořte si kontingenční tabulku, kde uvidíte pro každou doménu počet výskytů.  Tabulku vyfiltrujte podle vyhledávače.

A nakonec si můžete vytvořit třeba takovéto přehledy. Já třeba vidím, kdo je pro mých cca 200 měřených slov nejúspěšnější konkurent v počtu výskytu jeho domény na prvních 40 místech.

V mém reportu se první místa příliš neliší, to není až tak obvyklé. Zajímavé je i zjistit, jak si který konkurent vede v Seznamu oproti Google.

Seznam Výskyt   Google Výskyt
robertnemec.com 94 robertnemec.com 126
h1.cz 74 h1.cz 87
ebrana.cz 59 cs.wikipedia.org 81
cs.wikipedia.org 56 ebrana.cz 68
jobs.cz 54 jobs.cz 66
rhplusmarketing.cz 54 krutis.com 56
dobryweb.cz 51 dobryweb.cz 54
uniweb.cz 48 webtrh.cz 53
zlepsujeme.cz 48 navolnenoze.cz 50
slideshare.net 43 blog.bloxxter.cz 48
navolnenoze.cz 42 cs-cz.facebook.com 45
aira.cz 39 rhplusmarketing.cz 44
prokopsw.cz 39 lukask.cz 40
optimal-marketing.cz 38 primakurzy.cz 38
martinmatejka.cz 37 slideshare.net 35
seolinhart.cz 37 marketup.cz 34
facebook.com 35 prokopsw.cz 33
skoleni-kurzy.eu 34 kurzysprint.cz 32
vceliste.cz 32 optimal-marketing.cz 32
primakurzy.cz 30 pavelungr.cz 32
mediacentrum.cz 30 seolinhart.cz 30
krutis.com 29 mediaguru.cz 29
better-marketing.cz 28 ppc-reklama-seo-blog.cz 29
benedagroup.com 27 comerto.com 28
effectix.com 27 is.muni.cz 28
pronetmedia.cz 27 m-journal.cz 28
lupa.cz 26 seo-expert.cz 26
tvorba-internetovych-stranek.cz 26 better-marketing.cz 25
oxyshop.cz 25 firmy.cz 25
webseo-optimalizace.cz 25 jakpsatweb.cz 25

 

V tomto reportu sice nevidíte, jakou mají konkurenti průměrnou pozici, v kolika případech byli mezi prvními 10 místy, apod. Ale to vše lze z exportu, nebo ještě v Open Refine přes Scatterplot facet poměrně snadno zjistit.

A co s touto informací dělat dál?

Můžete se podívat, z jakých důvodů vás zmínění konkurenti převyšují.  O jaké jde vstupní stránky, co je jejich obsah a jak jsou optimalizovány pro vyhledávače. A hlavně můžete zjistit, odkud konkurenti získávají zpětné odkazy a najít u nich tipy na domény, kde vám odkaz ještě chybí. To umí dokonale placený report Clique Hunter v Majestic a další nástroje.

Konkurenčnost slov vs hledanost

Mimochodem, v exportu také vidíte „konkurenčnost“ slov v podobě počtu vypsaných stránek na dotaz a hledanost dotazů. Můžete si tedy slova pěkně seřadit podle poměru Hledanost/Počet výsledků. Čím vyšší číslo, tím je slovo hledanější, ale má menší konkurenčnost. To se vám velmi dobře hodí při analýze klíčových slov.

Se Semorem a Collabimem se dá užít ještě spousta jiné legrace. O tom zase příště.

Dejte o článku vědět

Zpět na stream