Během tohoto týdne Seznam změnil způsob řazení firemních zápisů v katalogu. A to pro někoho dost nepříjemně.

Donedávna se v katalogu (záložka Firmy) v jednotlivých sekcí řadilo podle typu zápisu. A v rámci tohoto zápisu podle abecedy. Viz článek „Řazení v Seznamu“ na tomto blogu.

Typ zápisu

Nyní stále hraje hlavní roli typ zápisu. Tedy pokud si koupíte Exklusive za 20.000 Kč na rok, budete v první bloku. Se zápisem Standard budete o blok níž. Pak je Zápis s logem, základní zápis a na konci negarantované zápisy. Ty jsou zdarma.

Abecední řazení

Změnilo se ale řazení v rámci jednotlivých bloků. Dříve to bylo podle abecedy. Respektive první byla čísla, poté abeceda. Samozřejmě šlo o první číslo/písmeno v titulku odkazu. Toto řazení nahrávalo „spekulantům“. I když podle pravidel titulek u odkazu firmy měl být stejný jako je zápis firmy v rejstříku, realita byla trochu jiná. Někdy stačilo mít na vizitkách jiný název a nebo mít známého marketingového poradce Seznamu, který to „nějak udělal“. A bylo vyhráno. Návštěvnost u předních odkazů v kategorii je opravdu výrazně vyšší než u odkazů řekněme od pátého místa. Již první odkaz v bloku Exklusive je vlastně na 4. pozici. Před ním totiž bývají ještě tři „sponzorované odkazy“.

A jak je to nyní?

Řadí se podle objemu zaplacené reklamy u Seznamu. Pokud si koupíte Exklusive a budete mít titulek 1. internetová můžete být až poslední v tomto bloku, pokud ti před vámi Seznamu zaplatili více. Nemám to ověřené, ale myslím, že se tam počítá všechna reklama u Seznamu Například přikoupené další sekce (4 500 Kč ročně za jednu), Seznam doporučuje
(placený odkaz – např. 6000 Kč za měsíc), Garance 1. strany (např. 5.500 Kč pro jedno slovo na 3 měsíce), Sponzor sekce. Možná i další grafické reklamy.

Přínos pro uživatele

Myslím si, že řazení podle abecedy opravdu nebylo pro uživatele příliš přínosné řešení. Nejsem si tím jistý ani u řazení podle objemu koupené reklamy. Nicméně předpokládám, že pokud web investuje do reklamy na Seznamu více peněz než jiný, bude chtít aby se mu ty peníze vrátily. A proto se snaží kupovat takovou reklamu, která mu přivede relevantní návštěvníky, potažmo zákazníky. Proto takový web může být pro návštěvníka sám o sobě více relevantní. Alespoň by bylo fajn, kdyby to tak fungovalo. :)

Dejte o článku vědět

Zpět na stream