Seznam přidal další reklamu do výsledků vyhledávání. Mírně se změnilo i rozmístění. Konkrétně při vyhledávání v záložce Internet (implicitně vyhledávání z homepage) se změnila pozice odkazů z garance první strány – nyní nazývané jako “Garantované firmy”. Dříve byl tento výpis (max 8. firem) hned pod sponzorovanými odkazy, nyní je na pravé straně ve zvláštním rámečku. Líbí se mi, že tyto placené odkazy jsou “zarámečkovány”.

A navíc přibyly tři nové placené odkazy pod “Hledej “slovo” v katalogu firem a institucí”. Jsou to ty stejné odkazy jako u garantovaných firem, jen se náhodně zobrazují pouze 3 z max. 8 možných. Je to tedy reklama navíc – i když se na stránce vlastně jen opakuje. Zde již rámečkem není naznačeno, že jde o reklamu. Zmizela hláška, že firmy lze vyhledávat podle krajů. Myslím si, že je trochu chyba, že tuto možnost nezdůrazňuje. Touto (u katalogu v ČR již standardní) “službou” totiž Seznam získává výhodu oproti běžnému fulltextu.

Garantované firmy se zobrazují jen tehdy, pokud má někdo na dané slovo, frázi koupen zápis.

Seznam nejspíše experimentuje s mírou prokliků. Pokud vím, klienti Seznamu nejsou spokojeni, že u “Seznam doporučuje” je jejich zápis (a logo) menší než u neplacených výsledků z fulltextu. Možná byla i výrazně nižší proklikovost, proto se Garance první strany přesunula.

Dejte o článku vědět

Zpět na stream