Nedávno jsem se bavil s jednou kamarádkou, která věděla, že jsem byl minulý rok v Brigtonu a předminulý v Glasgow na rekreačně-vzdělavačně-pracovní prázdninách. A chtěla vědět nějaké informace o tom, jak to v UK chodí. Nejdříve jsem jí odpověděl, že jí asi nic moc nového nepovím, ale protože jsem dopíjel mou první Bloody Mary v životě, přecejen jsem jí něco řekl.

Budu popisovat moje osobní zkušenosti, které jsem posbíral při svých dvou krátkých návštěvách v UK.

Bod první

Pokud jen trochu přemýšlíte, že byste vyrazili na prázdniny do zahraničí, tak určitě jeďte.
Jeďte co nejdříve. Začátek června by byl ideální. Udělat zkoušky v předtermínech a hned vyrazit.

Letenky

Zabookujte si letenku co nejdříve. Je to velmi levné. Pokud se ale rozhodujete teprve týden, čtrnáct dnů před odjezdem, určitě se nedívejte jen na low-cost aerolinky, jako jsou EasyJet, ale prověřte i klasické společnosti. Mohou být i levnější. Důležité je se dívat na celkovou cenu i s letištními poplatky. U low-cost společností sice většinou nedostanete nic moc k jídlu, ale ty 2 hodiny v letadle se dají v pohodě vydržet i bez svačiny. Já jezdím ve vlaku 10 hodin, taky bez občerstvení v ceně.

Větší nevýhodou je, že pokud si boookujete i zpáteční let na konci prázdnin, který má s tak velkým časovým předstihem velmi nízkou cenu, nelze pak případně stornovat. Tedy lze, ale poplatky jsou tak vysoké, že se to nevyplatí. To se mi stalo například při poslední návštěvě UK, kdy jsem chtěl odjet o 14 dříve a tak mi zpáteční letenka propadla.

Můžete samozřejmě jet do Londýna autobusem, ale vřele vám to nedoporučuji. Ty letenky jsou opravdu levné a můžete letět nejen na letiště kolem Londýna, ale kamkoliv v UK

Bydlení

Než odletíte, je dobré si přes internet sehnat podnájem. Pokud chcete najít pronájem s nízkou cenou, dá to trochu práce, ale dá se sehnat. Například na serveru “www.accommodationforstudents.com”:www.accommodationforstudents.com/. Zde jsou inzeráty pro spolubydlící a nebo lidí, co pronajímají byty a domy. Ty jsou většinou výrazně levnější než nejlevnější hostely. O hotelech ani nepřemýšlejte. Většinou je potřeba být v UK alespoň 2 měsíce, aby vám to pronajali. Ale vyjímky potvrzují pravidlo. Platí se po týdnech. Většinou chtějí zálohu ve výši 1-2 týdenních nájmů předem. Tu vám na konci vrátí. Pokud neřádíte jako moji italští spolubydlící minulý rok.

Kam v UK jet?

Podle mých zkušeností nejezděte do velkých a nejznámějších měst. Jedou tam všichni. Předloni jsem byl v Glasgow. To není příliš atraktivní město pro podobné lidi, kteří jedou jen na prázdniny, takže zde nebyl problém najít práci. Navíc to bylo hned po vstupu do EU. Minulý rok v Brigtonu už jsem brigádu nenašel. Udělal jsem dvě základní chyby. Přijel jsem až v polovině července, tedy byla místa, na které jsem si s mou angličtinou troufl, rozebrána.

A druhá chyba byla výběr místa. Brigton je turistické letovisko a všichni jeli buď do Londýna a nebo tam. Situace se také změnila právě vstupem nových zemí do EU. Všude bylo spousty Poláků.

Jak si najít práci

Moje strategie byla taková, že jsem si vždy zaplatil pár týdnů na jazykové škole. To stojí u dopoledních kurzů do 100 liber týdně. Za tu dobu jsem se rozpovídal a rozkoukal. Akorát se určitě nejezděte učit angličtinu do Skotska. Je to pěkná hloupost. :) To je jako jet se učit česky na východní Slovensko. Kdo byl ve východním Slovensku nebo ve Skotsku, asi ví o čem mluvím.

Životopisy

Při studiu na jazykovcé jsem průběžně začal rozdávat životopisy. Pokud nebudete mít štěstí, tak můžete chodit několik dnů, než práci najdete. Rozdáte při tom desítky životopisů. Je dobré je mít připravené a nakopírované už z Česka. Jen nevyplňujte kontaktní telefon (ten je obzvlášť důležitý). Je dobré si koupit v UK místní SIM kartu. Většinou se to vyplatí, protože v místních inzertních novinách je také dost nabídek a hovory vyjdou levněji.

Výběr práce

Výběr práce záleží na úrovni angličtiny. Od nejnižší úrovně v kuchyních restaurací, po servírky, prodavačky až po asistenty/tky ve firmách. Firmy většinou preferují zájemce o dlouhodobou práci. Minimum jsou ty dva měsíce. V životopisu je dobré uvést všechny předešlé zkušenosti z brigád apod. Asi je nebude moc zajímat, že jste vyhráli první cenu v karate nebo že máte státnice z psaní na stroji. Víc je oslovíte tím, že jste někde 3 týdny doplňovali zboží a nebo prodávali zmrzlinu. Záleží samozřejmě na práci, kterou hledáte.

Dobré je na životopis přidat scan své fotky. V některých firmách a obchodech můžou denně dostat mnoho životopisů a vaše fotka vás odliší od masy.

Záměrně jsem neuvedl práci na farmách. Také ji vřele nedoporučuji. Životní i platební podmínky jsou příšerné. Nechte tu práci nelegálům, kteří nejsou z EU.

Plat

Minimální mzda se odvíjí podle věku. Ale je kolem 4 liber na hodinu. Z toho se pak ale ještě strhává daň. Tu si můžete nechat vrátit. Nevím přesně jak. Také po vás budou chtít kvůli daním Insurance Number. To jsem nikdy nedostal. Měl jsem jen Temporary insurance number. Nicméně měl by vám to v pohodě zařídit váš nový zaměstnavatel.

Měl jsem to spočítané, že kdybych nechtěl nic dělat a jen si užívat a chodit na jazykovku, tak by mě to stálo cca 30 tisíc na měsíc. Ale to sem se moc neuskromňoval.

Internet a ceny

Než jsem do UK odjel, nechal jsem si na tom privátu vždy zavést internet. To je otázka dnů až týdnů. Mně se to vždy hodilo.

Ve větších městech je přes prázdniny spousta festivalů a různých jiných akcí. Díky jazykovce jsem si na začátku udělal spoustu kamarádů, takže vždy bylo kam a s kým vyrazit. Akorát že pinta piva (0,6 l) stojí kolem 2 liber. Vstupné na některé diskotéky je od 5 liber. Vyplatí se udělat ISIC. Dost na to dávají slevy. Kartička do menzy moc nezabírala. :)

V UK se dá žít i velmi levně. Nejvíce se dá ušetřit na jídle. Nejlevněji je ASDA (UK verze WalMarku) nebo Tesco. Někteří si v nakupování nejlevnějších věcí udělali přímo zálibu. :)

Cestování

S vandry po UK je to trochu složitější. Nesmí se vůbec stanovat mimo vyhrazená místa. Ale pokud vám nevadí, že na vás někdo přijde, tak to zas takový problém není. Jinak v UK nejsou lesy. Vždy jen nějaký takový divný parčík a houští. Takže camp je v podstatě příjemné řešení. Je jich všude spousta. Nejlepší jsou malé, soukromé, na nějaké louce, u nějakého hradu nebo jezera.

Stopovat se v UK docela dá. I když 10 hodin je 10 hodin. Ale to byla vcelku výjimka.

V UK je vždy kam se jet podívat. Je toho všude spousta.

Takže už bookujete letenku?

Dejte o článku vědět

Zpět na stream