Proč server Peníze.cz za poslední půlrok rostl o 92% a konkurence ne? Odpověď nabízí článek na MaM, Peníze.cz: rosteme nejrychleji.

Provedli analýzu požadavků čtenářů. Překopali web, udělali redesign a významně rozšířili obsah serveru. Přidali nové sekce, kalkulačky. Věnovali se aktuálním tématům jako například společnému zdanění manželů. Prostě udělali hodně práce, aby byl čtenář spokojen a vyplatilo se jim to.

Když se kritickým okem podívám na mnoho předních českých serverů, dívím se, že tam ti uživatelé vůbec chodí. Jsou nepřehledné, velice špatně se na nich orientuje a chybí jim mnoho základních služeb.

Líbím se ti
Abych uvedl příklad. Zkoušel jsem se zaregistrovat na server Líbímseti.cz, abych se podíval, proč je poslední dobou tak často zmiňován.

Za těch pár let je to už dost rozsáhlý server, který nabízí spoustu služeb. Ale hlavní, co lidi táhne, je hodnocení vlastních i cizích fotek.

Pár věcí, co mně na serveru upoutalo. Pokud server neznáte, asi nebudete vědět, o čem mluvím.

Hlavní stránka profilu
Když se uživatel přihlásí do svého profilu, jako hlavní obsah vidím, že server hledá programátora. Dle pak je tu zkopírovaná část navigace z levého sloupce, tabulka se statistikou k zobrazení hlavní fotky a pod ním několik zmatečných odkazů, z nichž některé vedou na nápovědu, jiné na statistiky. A nakonec na celkem pěkný graf s hodnocením. No, u mne zas tak pěkná čísla neukazuje. :)

Myslím si, že hlavní nedostatek této stránky je, že není jasně ukázáno, co nového se stalo za dobu, kdy jsem na serveru nebyl. Zda mám nějaký nový email, vzkaz, že si mne někdo nový přidal do přátel a nebo kdo navštívil můj profil.

Na stránce nejsou dostatečně rozlišeny odkazy, které patří pouze mně (odkazy na statistiky), odkazy na nápovědu (jak si zaplatit VIP) a na ostatní odkazy (například články, interní reklamu apod). Jsou tak nějak “náhodně” rozesety po celé stránce. Typický uživatel na stránce většinou nečte a intuitivně kliká. Bohužel při použití tohoto způsobu jsem za chvíli absolutně dezorientovaný.

Levá navigace
I po opakované návštěvě jsem stále zmatený z té levé navigace. Pravý sloupec jsem začal ignorovat po 2 minutách. Hlavní navigaci v horní liště jsem použil jen asi dvakrát. Je tam toho na mně moc. Není to rozděleno na odkazy, které mají něco společného se zábavou, informacemi, seznámením s lidmi a komunikaci s nimi. Příjde mi to jako část homepage nějakého katalogu.

Detailnější výběr
Při výběru fotek k hodnocení nelze vybrat město. Tento server sice primárně neslouží jako seznamka, ale výhody detailního výběru – pohlaví, věk, město, vzdělání, zájmy atd. by pro uživatele mohly být přínosné. Navíc je mnoho uživatelů ve svém profilu uvádí.

Ostatní postřehy
Fotka z alba nelze vložit jako hlavní fotka profilu. Při změně hlavní fotky profilu přicházím o data k té “smazané” fotce. Tedy průměrná hodnocení. A také jména těch, kteří mně hodnotili, když mám koupeny “VIP funkce”. Obzválště ty konkrétní jména jsou zajímavá, pokud se chce návštěvník třeba spřátelit. Lepší je oslovit někoho, kdo vám dal 10, než jen od boku střílet.

Vůbec mne nezajímají v pravém sloupci “poslední diskuse”. Jen málo z nich dává nějaký smysl. Například ten “o kozzí hlafě..”.

Když už konečně zjistím, kde upravit svůj profil, tak se mi občas ztrácí podkategorie a občas tam zase zůstávají. Obecně mám často problém s tím, že odkaz nevede tam, kam očekávám. Velmi často používám tlačítko Zpět, které navíc někde nefunguje tak jak by mělo.

Závěrem
Tak to jen tak co mne napadlo. Chci upozornit, že asi nejsem cílová skupina, že jsem na webu strávil poměrně krátkou dobu a že mně osobně spousta věcí na webu nezajímá. Pro kvalitní analýzu webu by se mu musel člověk věnovat déle. Vhodné by bylo uživatelské testování a výše zmiňovaná ”analýza pořadavků uživatelů”. Třeba některé mé postřehy Líbímseti použije a já je za nějakou dobu pochválím.

Udělat dobrý web dá práci. Ale vyplácí se to.

Dejte o článku vědět

Zpět na stream