Platba za proklik, z anglického pay-per-click (PPC), je označení způsobu platby. Tento systém plateb je mnohem výhodnější pro inzerenty, protože neplatí za zobrazení (impressions) reklamy (především banneru), ale za skutečného návštěvníka (proklik).

Systém PPC je v Česku využitelný především v distribučních systémech Google AdWords, od minulého roku (2006) i Skliku (Seznam.cz) či v třetím hráči na trhu, Etargetu. Tyto distribuční systémy se zaměřují na výsledky vyhledávání. Stejně jako bylo důležité u SEO, aby byl web vidět při zadání určitého klíčového slova (například školení pro manažery“), tak i u těchto systémů se reklama zobrazí pouze v návaznosti s tímto slovem. Jednoduše si inzerent vybere, na která klíčová slova se chce zobrazit a pokud ho nepředběhne cenou či úspěšností inzerátu (mírou prokliku) konkurent, jeho reklama se návštěvníkovi zobrazí.

Tento typ reklamy je vhodný především pro stejné firmy, tak i v případě optimalizace pro vyhledavače. Nicméně, podobně jako SEO, je využitelný pro většinu komerčních webů. Obecně tento typ reklamy není vhodný pro branding. PPC patří do výkonového typu reklamy. Skutečná výkonnost a efektivita této reklamy se dá dobře měřit také přímo v AdWords.

„Výhodou systému AdWords je nástroj pro měření konverzního poměru. Ten se dá použít i pro měření konverze i v ostatních systémech PPC a nebo i měření konverzí v e-mailové kampani.“ [Krutiš, M. Internetový marketing: české PPC systémy. Lupa.cz. [Online] 22. 7 2005. ISSN 1213-0702.]

„46 % internetových uživatelů, kteří se účastnili výzkumu, by uvítalo možnost nákupu produktů přímo po kliknutí na online reklamu a přesměrování na stránku internetového obchodu, což je velmi důležitý ukazatel.“ [Gemius. Postoj českých internetových uživatelů k online reklamě. Mediasearch. [Online] 14. 8 2006. www.mediaresearch.cz.]

Dejte o článku vědět

Zpět na stream