25. 12. 2007
Kategorie: Teorie
Tagy: Display reklama, Internetová reklama, Online public relations, PPC
Platba u kontextové reklamy je různá. Může jít o platbu za proklik (za kterou se kontextová reklama v Česku často „zaměňuje“) nebo může jít o platbu za počet zobrazení reklamy (impressions). Důležité však je, že kontextová reklama, se zobrazuje pouze v určitém kontextu. Objeví se tedy jen u tématicky podobného článku, či na tématicky stejném webu. Tím se značně zvyšuje účinnost (míra zaujetí, prokliku) a efektivnost (ROI, konverze) reklamy. Aby byla reklama považována za kontextovou, nezáleží na tom, zda jde o reklamu textovou či plošnou. Nicméně pojem kontextová reklama se používá i v širším pojetí.
„Užší pojetí: kontextová reklama souvisí s textem stránky, na které se zobrazuje. Kontextová reklama je v tomto užším pojetí chápána jako protiklad k reklamě cílené na vyhledávaný dotaz. Širší pojetí: kontextová reklama jako synonymum k textovým reklamám placeným za proklik. Kontext v tomto širším pojetí znamená souvislost s čímkoli, tedy kromě textu stránky například s dotazem, který zadává uživatel.“ [Kontextová reklama. Wikipedia. [Online] 15. 12 2006.]
Kontextovou reklamu, v užším pojetí, nabízí systém Google AdSense. Zde si inzerent vybere seznam slov. Pokud se tato slova objeví v obsahu stránky, na kterých je systém AdSense integrován, reklama se zobrazí. Tato reklama je vhodná jako doplnění k inzerci v AdWords a také se zde platí za proklik.
Inzerent může například oslovit čtenáře odborného serveru, který se chce o tématu dozvědět více.